در چهار ماهه امسال بیش از یک میلیارد دلار قطعه منفصله خودرو وارد شد

نوشته شده توسط admin در . نوشته شده در اخبار سازمان

بررسی تازه ترین آمار گمرک جمهوری اسلامی نشان می دهد که در چهار ماهه نخست امسال یک میلیارد و ۱۳۸ میلیون و ۲۲۱ هزار دلار قطعات منفصله خودرو وارد کشور شده است.

این حجم واردات در حالی به ثبت رسیده است که قطعه سازان در ماه های اخیر در گفت و گوهای متعدد با رسانه ها، همواره خواهان تخصیص ارز رسمی به واردات قطعه برای انبار کردن آنها و پاسخگویی به نیاز خودروسازان بودند. بر این اساس بررسی ۱۵ قلم کالای عمده وارداتی در چهار ماهه نخست امسال نشان می دهد که چهار ردیف به قطعات منفصله برای تولید انواع خودروی سواری اختصاص دارد و این اقلام در صدر فهرست واردات قرار گرفته است. در این مدت ۷۲۶ میلیون دلار قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ درصد تا کمتر از ۳۰درصد وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳۳٫۵۴ درصد رشد داشت؛ این کالا در مجموع ۴٫۷۸ درصد از سهم ارزشی کل واردات کشور را شامل می‌شود.  همچنین در این بازه زمانی قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۵۰ درصد و بیشتر به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار در ردیف دهم کالاهای عمده وارداتی قرار دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۸٫۴۶ درصد کاهش یافته است. برپایه این گزارش در چهار ماهه نخست امسال ۱۳۸ میلیون دلار قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی ‌سی با ساخت داخل ۳۰ درصد تا کمتر از ۵۰ درصد وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰٫۸۹ درصد افزایش یافته است.  همچنین رتبه پانزدهم فهرست کالاهای وارداتی نیز به قطعات منفصله تراکتور جاده‌ای برای نیمه تریلرها با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۲۰ درصد اختصاص دارد. بر این اساس در چهار ماه نخست امسال ۱۱۵ میلیون دلار وارد کشور شد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰۵٫۴۲ درصد رشد داشت.  به گزارش ایرنا، در چهار ماهه نخست امسال به میزان ۱۵ میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از چهار درصد کاهش یافت. 

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

ذکر اخبار در پایگاه، با درج منبع خبر صورت می‌ پذیرد و سازمان صرفا مسئولیت اخباری را قبول می‌ کند که با نام خود در این پایگاه منتشر می‌ کند.