شفا یافته حضرت زینب (س) شهید مدافع حرم شد

نوشته شده توسط مدیریت سایبری در . نوشته شده در اخبار ثابت, اخبار سازمان, شهدای شاخص, معاونت فرهنگی

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج مهندسین صنعتی استان البرز محمد رضا کارگر برزی برادر شهید رضا کارگر برزی در گفتگو با خبرنگار سازمان بسیج مهندسین صنعت استان البرز گفت: در روایتی آمده است فرزند مسلمان ها قبل از تولد توسط خداوند باری تعالی مشخص شده است و اینها شافعان پدر و مادر خود هستند. زمانیکه فرزند به دنیا نیامده مشخص است به تبع سرنوشت یک شهید نیز پیش از اینکه به دنیا بیاید مشخص شده و کسانی که شهید می شوند در کودکی نظر لطف خدا شامل حال این عزیزان خواهد شد.

شهید رضا قبل از اینکه بیماری را دچار شود زندگی خاصی داشت و حتی با بنده در آن رنج سنی متفاوت بود، افکار، تفکرات و بازی های کودکانه اش نیز با دیگران تفاوت داشت، زمانی که دچار بيماري «گيلنباره» ” فلجی به یکباره” شد با توجه به اینکه این بیماری امروزه و پس از گذشت ۲۰ سال از شناختن این بیماری همچنان قربانی می گیرد، زمانیکه این اتفاق برای شهید رضا رخ داد بنده کنار ایشان بودم، در منزل بودیم و ایشان تازه از مدرسه بازگشته بودند، ۱۵ ساله و دانش آموز اول دبیرستان بودند، ناگهان رضا افتاد و لرزش تمام بدن او را فرا گرفت.

http://engabi.ir/wp-content/uploads/2015/08/A3%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-copy.jpg

من آن زمان ۱۰ ساله بودم، پدر و مادرم شهید را به بیمارستان انتقال دادند، دکترها ابتدا بیماری را تشنج اعلام کردند، کم کم بی حسی بدن شهید از پا شروع شد تا تمام بدن وی را فرا گیرد. آب نخاع شهید را برای تشخیص نوع بیماری گرفتند و در ادامه پزشکان برادرم را جواب کردند که دیگر کاری از دست ما بر نیامده بیماری به سمت فوقانی بدن پیش رفته و اعلام کردند بیمار را به منزل ببرید تا بی حسی به قلب برسد و در نهایت فرزند شما با مرگ قلبی از دنیا برود.

برای ما این موضوع سخت بود که دیگر پزشکی درمان نمی کرد و می نشستیم تا لحظه مرگ رضا را شاهد باشیم. ما یک خانواده مذهبی هستیم و حتی پیش از این بیماری توکل و توسل به ائمه داشتیم و پدرم می گفت هیچ کسی را مصیبت زده تر از حضرت زینب (س) ندیده ام لذا با توسل به حضرت زنیب (س) رضا را نذر همین خانم بزرگوار کردند که اگر قرار است فرزندش زنده بماند برای آنها باشد و اینگونه از دنیا نرود.

صبح بنده شامل بلند شدن رضا بودم و دیدم که دستهایش را به دیوار گرفته و به سمت هال می آید. برای ما بسیار خوشحال کننده بود، از آن شرایط خارج شدیم و زمانی که از شهید رضا آزمایش گرفتند هیچ گونه علائمی از بیماری قبلی در بدن شهید نبود، لطف خانم شامل حال ما شد و همانطور که پدرم خواست شفا یافت.

شهید ۱۲ سال در نیرو فعالیت می کرد و علاوه بر سوریه در کشورهای دیگر نیز بود، چندین بار نیز مجروح شد و در نهایت در مکانی از دنیا رفت که برایش نوشته بودند، خوش به سعادت ایشان و شهدای مدافع حرم. رضا در تاریخ ۱۱ مرداد ۹۲ مصادف با ۲۴ رمضان ۱۴۳۴ هجری قمری و روز جمعه و قدس بود. به برکت خون شهید رضا با حاج قاسم سلیمانی دیدار داشتیم، حاج قاسم یکبار منزل پدر تشریف آوردند که مایه سعادت ما و شهر نظرآباد شدند و قسمت ما شد که این شهید زنده را از نزدیک ملاقات کنیم.

ما نخستین خانواده شهدای مدافع حرم بودیم که با حضرت آقا دیدار داشتیم و ایشان در آن دیدار فرمودند: شهادت این شهدا ثابت کرد درب باغ شهادت هنوز بسته نشده است. این مهم برای ما بسیار جالب بود که حضرت آقا شهادت این شهدا را اثبات کننده این موضوع می دانند.

نوع فعالیت رضا در نیرو کاملا تخصصی و محرمانه بود و به نحوی نبود که شهید برای ما عامیانه شرح دهد، رشته شهید کاملا تخصصی ” مهندس برق و الکترونیک ” بود و در این زمینه فعالیت می کرد، بحث تخریب، تله های انفجاری و … که چندی پیش یکی از فرماندهان سپاه از وسیله ای نام برد که رضا با ساخت آن دستگاه و اختراع آن تحول عظیمی را توانست در جبهه مقاومت ایجاد کند، تمام فعالیت های رضا حول رشته خودش بود و به گونه ای نبود که با خدمت در نیرو از رشته دانشگاهی خود فاصله بگیرد، شاید روزی برسد که این قابلیت وجود داشته باشد، تلاش ها، ابداعات و اختراعات شهید را بتوان مطرح کرد تا مردم بدانند که شهید رضا اختراعات خاصی داشت که برخی از آنها را ما می دانیم و مهم این است آنهایی که شهدای ما را رد می کنند یا بر علیه آنها صحبت می کنند بدانند که شهدای ما به لحاظ علمی درجه پایینی نداشتند، شهید رضا اگر چه زمان ورود به نیرو مهندسی برق و الکترونیک داشت اما همزمان کارشناسی چندین رشته را اخذ کرده بودند، زبان و ادبیات عرب، زبان انگلیسی، علوم سیاسی، اطلاعات امنیت و … و به گونه ای نبود که شهید چون با این مدرک وارد نیرو شد اقدام به تحصیل مجدد ننماید. شهید رضا حتی حکم استاد دانشگاهی دانشگاه امام حسین (ع) را نیز برای وی صادر شده بود اما با توجه به شرایط منطقه شهید صلاح دانست آنجا باشند تا اینکه در دانشگاه به تدریس بپردازند.

دوران تحصیل در دانشگاه هم از دوران تلاش و کوشش وی به شمار می رفت . ارتباط صمیمی با اساتید دانشگاه ، شرکت در کلاسهای مرتبط درسی ، ورود به عرصه هنر و خطاطی ، کسب تجارب علمی و عملی مرتبط با رشته تحصیلی ، حضور در عرصه های علمی خارج از محدوده دانشگاه.

او همیشه یک عضو فعال و آماده در زمینه های فرهنگی و بسیج به شمار می آمد و هیچگاه حس ریاست طلبی در ایشان وجود نداشت، مهم بکارگیری توانایی هایش در عرصه های مختلف بود. شهید رضا کارگربرزی همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی رشته برق و الکترونیک ، در هنرستان های فنی حرفه ای توحید محله رسالت و هنرستان شهرک نمازی شهرستان نظرآباد مشغول به تدریس بود. ارتباط نزدیک شهید با شاگردانش موجب ایجاد فضایی شده بود که تعدادی از شاگردان وی تا زمان پایان تحصیلات دانشگاهی خود با شهید ارتباط مستمر نیز داشته بودند. از ویژگی های بارز اخلاقی شهید در امور تدریس و تحصیل می توان به تحکم ، حلم و بردباری اش در انتقال علم و دانش و نیز مواجه با مشکلات و سختی ها اشاره داشت. شهید رضا کارگربرزی قبل از ورود به دانشگاه توانسته بود در بسیاری از آزمونهای خاص حائز امتیاز شود ، ولی وی مسیر تعالی را در آن موارد نمی دید و حتی بورسیه های کسب کرده را نپذیرفت.

شهید رضا کارگر برزی از نگاه “راضیه عظیمی” مادر شهید:

خدا رضايم را مرداد ماه سال ۱۳۵۸ كه مصادف مي‌شد با ماه شعبان به ما داد. رضا بسيار باهوش بود، بسيار فعال و تيزهوش. در مدرسه بسيار محبوب دوستانش بود. رضا خيلي قانع بود، هم در خوردن هم در پوشيدن. بسيار اهل ورزش بود، شنا، كونگ فو هم كار مي‌كرد، در مراسم وهيئت‌هاي مذهبي شركت مي‌كرد. پاي ثابت عزاداري براي محرم و ابا‌عبدالله بود. اهل تعهد و عمل و از كودكي عاشق رهبر بود و هميشه عكس آقا همراهش بود. خستگي را خسته كرده بود. هميشه مي‌گفت مراقب باشيد مزه دنيا به دهانتان نرود. رضا خيلي دوست‌داشتني بود، بسيار صبور و بااخلاق. بهترين سفر‌هايم را با او رفته‌ام. رضا عاشق خدمت به اسلام بود و آرزويش اين بود كه در اين راه جانش را تقديم خدا كند. اينكه بين او و خدايش چه گذشت و چي شد كه بعد از اين همه مأموريت و تلاش، در آخرين مأموريتش، آن هم در جنگ با كفار و دفاع از دختر اميرالمومنين(ع) به شهادت رسيد، يك رازي است بين او و خدايش.

http://engabi.ir/wp-content/uploads/2015/08/47648587597.gif

رضا بعد از فارغ‌التحصيلي با مدرك ليسانس برق و الكترونيك درسال ۱۳۸۲ دست از تحصيل برنداشت و در زمينه‌هاي مختلفي مشغول به تحصيل بود. بيشتر اوقات در حال مطالعه بود، در هر شرايطي مطالعه جزئي از زندگي او بود. به ياد دارم كه زبان عربي را به خوبي صحبت مي‌كرد، در سفر كربلا كه رفته بوديم همه جا عربي صحبت مي‌كرد. سال گذشته هم مدرك تحصيلي فوق ليسانس رضا را در روز دانشجو توسط سرلشكر رحيم صفوي از دانشگاه امام ‌حسين (ع) گرفتيم. آن روز محل تحصيل رضا را به ما نشان دادند، حتي دفاتر حضور و غياب را. يكي از استادان رضا گفت: رضا يك دانشجو ممتاز و منظم بود. تنها زماني كه در مأموريت بود در كلاس حضور نداشت و از درس من نمره ۲۰ را گرفته بود.

رضا روز بيست و چهارم ماه رمضان شهيد شد، به گفته دوستان و همرزمانش، رضا ايام ماه رمضان را روزه مي‌گرفت و گاهي هم در شرايط سخت و كمبود افطار مي‌كردند و روز شهادتش روز جمعه، روز قدس بود. گويي رضا با توجه به اينكه شب قبلش درس منطقه كارهاي مربوط به خودش را انجام مي داد و تا سحر مشغول كارش بود، بعد از صرف سحري، نزديك‌هاي صبح خبر مي‌دهند كه دوستانشان كمين خورده و تعدادي مجروح شده‌اند و مهدي عزيزي هم شهيد شده است، رضا براي كمك به همرزمانش و همچنين بر‌گرداندن مجروحين و شهيد عزيزي به همراه فرمانده‌اش به منطقه مي‌روند. در آنجا پس از درگيري رضا از ناحيه سينه و پهلو با سه گلوله قناسه زخمي مي‌شود. بچه‌ها را سوار وانتي مي‌كنند و به بيمارستاني كه در آن نزديكي بود مي‌رسانند. رضا پشت وانت بوده و سر يكي از مجروحين را هم روي پايش گذاشته بود. بعدكه به بيمارستان مي‌رسند، مجروحين را با برانكارد به بيمارستان مي‌برند اما رضا با پاي خودش به بيمارستان مي‌رود اما از شدت خونريري داخلي كه بخاطر از بين رفتن جگر، كبد و شكستن استخوان سينه‌اش بود، به شهادت مي‌رسد. رضا خودش گفته بود: «من اسير نمي‌شوم، پيكرم برمي‌گردد و سالم به نزد شما مي‌آيم.» او به قولش عمل كرد و پيكرش سالم به وطن بازگشت.

شهید رضا کارگر برزی از نگاه ” عباس كارگر برزي ” پدر شهید:

رضا فرزند ششم و پسر اول ما است. رضا زودتر از سنش مرد شد. توي ۷ يا ۸ سالگي نمازش را كامل مي ‌خواند، اهل مسجد بود و زودتر از سن تكليفش روزه ‌هايش را مي ‌گرفت. مسئوليت ‌پذيري رضا بر هيچكس پوشيده نبود. استقلال رضا، كاركردن رضا در دوران نوجواني با وجود عدم نياز مالي همه و همه نشان از حس مردانگي رضا بود. رضا برخي از تعطيلات تابستان را پيش خودم كار مي‌كرد و در برخي موارد در جوشكاري دايي‌اش يا در باغ‌ها براي ميوه‌چيني كار مي‌كرد. حتي در زمان دانشجويي‌اش كه فكر كنم ترم ششم بود در هنرستان‌ها مشغول تدريس بود و حتي در زيرزمين خانه ما هم كلاس خصوصي دروس برق و الكترونيك برگزار مي‌كرد. رضا اهل كارهاي فرهنگي و مذهبي بود، اهل پايگاه و مسجد بود و مقيد به دين.

رضا بسيار با استعداد بود هم در علم دين و هم در علوم ديگر رضا يك رساله ناطق بود، احكام دين را به خوبي در ذهن داشت، يك دايره المعارف بود و نمونه يك فرزند و عصاي دست بود براي يك پدر. رضا نمونه بارز ولايتمدار بودن و سرباز ولايت بودن را معني كرد، رضا عاشق حضرت آقا بود، و اين جمله را چندين بار برايم خوانده بود كه «اگر از سرهايمان كوه بسازند، هيچ گاه فرزندانمان در تاريخ نخواهند خواند كه خامنه‌اي تنها ماند». شهيد رضا متخصص داروهاي گياهي بود البته به صورت تجربي. خواص تمام گياهان را مي‌شناخت. رضا كارشناسي برق- الكترونيك بود كه وارد نيرو شد و كارشناسي ارشد اطلاعات امنيت را هم در همين سال گذشته اخذ كرده بود. به چند زبان زنده دنيا هم تسلط داشت. رضايم خيلي به اسلام خدمت كرد. شايد نشود در اينجا درباره اقدامات او حرف زد. ما رضا را بعد از شهادتش شناختيم. رضا هر چه از دستش بر مي‌آمد انجام مي‌داد. اين آخرين مأموريتش بود كه شهيد شد. وقتي در سوريه بود به همسرش زنگ زده بودند كه حكم تدريس شهيد رضا صادر شده است و ايشان بايد براي تدريس به دانشگاه امام حسين (ع) برود، اما او در خيل مدافعان سالار شهيدان قرار گرفت و در مكتب حسين تلمذ نمود. رضا بيشتر كارها و مأموريت‌هايش را به من مي‌گفت، يك جورايي بنده امين او بودم. ان‌شاءالله به وقتش همه‌ آنچه را كه از شهيد رضا و اختراعات و ابداعاتش هست خواهم گفت.

مدافعان حرم خيلي مظلومانه شهيد مي‌شوند. در ديار غربت در دفاع از اسلام ناب محمدي با اشقي‌الاشقيا مي‌جنگند و خيلي مظلومانه در خفا تشييع مي‌شوند. مدافعاني كه در گمنامي هستند. جاي ايشان خيلي خالي است، البته اين شهدا در محضر سيد الشهدا (ع) و حضرت زينب (س) هستند و در فراق اين عزيزان، تسلي دلمان همان نظر ائمه اطهار است.

شایان ذکر است دومین سالگرد شهادت پاسدار مهندس، شهید رضا کارگر برزی مدافع حرم حضرت زینب (س) روز پنج شنبه مصادف با ۱۵ مرداد ۹۴ از ساعت ۱۸ الی ۲۰ عصر در شهرستان نظرآباد، مسجد غدیریه برگزار خواهد شد.

برچسب ها:, , ,

بازتاب از سایت

نظرات (1)

  • داود

    |

    خدایا ما که به گرد خاک پای این بزرگواران هم نمیرسیم . با پشتی خمیده از کوله بار گناه و و رویی پلشت و سیاه از درگاه گبریایت درخواست عفو داریم چرا گه بزرگواری، بخشش ،فضل و کرم فقط و فقط مخصوص وجود مقدست است . و کسی را لایق آن نمیبینم .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید